Jak odżywiać mikrobiotę jelitową?




Mikrobiota jest bardzo istotna w każdym organizmie, dlatego powinniśmy o nią wyjątkowo dbać – nie narażać ją na zbyt duży wysiłek metaboliczny. Czym jest mikrobiota jelitowa i jak ją odpowiednio ożywiać?

 

Czym jest mikrobiota jelitowa?

Mikrobiota jelitowa to zbiór mikroorganizmów – ogół bakterii tlenowych i beztlenowych, obecnych właśnie w jelitach. To bardzo bogaty ekosystem, który oddziałuje na stan organizmu. W mikrobiocie jelitowej znajdują się 3 rodzaje mikroorganizmów:

  • pożyteczne,
  • chorobotwórcze,
  • oportunistyczne.

Te trzy typy występują w stanie równowagi jedynie w zdrowym organizmie i tylko w takich okolicznościach mikrobiota może odpowiednio spełniać swoje funkcje.

Funkcje mikrobioty jelitowej

Mikrobiota jelitowa pełni ona ważne funkcje, dlatego jest ona niezwykle istotna dla utrzymania zdrowia. Jedną z kluczowych funkcji jest metabolizowanie substancji z pożywienia. Mowa tu o węglowodanach, białkach, tłuszczach oraz tych pochodzących bezpośrednio z organizmu człowieka czyli obumarłe komórki i śluz. Aby móc metabolizować potrzebuje do tego źródła energii i składników budulcowych.

Podczas metabolizacji powstaje m.in. kwas mlekowy, który może oddziaływać pozytywnie na układ odpornościowy. Oprócz wspomagania procesu trawienia dzięki mimkrobiocie wytwarzane są również witamina K, a także witaminy z grupy B. Zapobiega kolonizacji jelita przez bakterie chorbotwórcze, wycisza procesy zapalne jelit, zwiększa wchłanianie składników mineralnych i wiele więcej. Jednak aby taka sytuacja miała miejsca mikrobiota musi być dobrze odżywiana.

Odżywianie mikrobioty jelitowej

Odżywianie mikrobioty jelitowe powinno być przede wszystkim jakościowe i ilościowe, zważając na komfort spożywania posiłków. Co to oznacza? Opowie o tym prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz.

 

Białko niszczy mikrobiotę?

Niestrawione białko i aminokwasy są fermentowane do różnych metabolitów, które mogą wywierać pozytywny ale również negatywny wpływ na zdrowie organizmu. Proces ten jest w znacznym stopniu uzależniony od ich stężenia w jelitach, potencjału działania i wielu innych czynników, do których można zaliczyć np. rodzaj białka, czy ilość węglowodanów w diecie.

Czy białko niszczy mikrobiotę jelitową przeczytasz klikając tutaj.

nutramil complex proteinowy

Nutramil Complex Protein

Preparat wysokobiałkowy do stosowania przy niedożywieniu, w chorobie nowotworowej, w okresie okołooperacyjnym, w czasie rekonwalescencji oraz w chorobach układu pokarmowego.

Zobacz produkt