Wsparcie żywieniowe pacjenta po COVID-19
Pacjenci ciężko przechodzący COVID-19 są podatni na znaczną utratę masy ciała i kacheksję [1], będących wynikiem niedożywienia, jak również złożonych zmian metabolicznych. Są one uważane za główną przyczynę ostrych problemów klicznicznych, jak i długoterminowego uszczerbku na zdrowiu, dlatego w leczeniu należy również skupić się na żywieniu i rehabilitacji [3]. Ciężkie przejście choroby zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niedożywienia, dlatego wsparcie żywieniowe pacjenta po COVID-19 jest równie ważne, jak podczas leczenia [4]. Z dotychczas opublikowanych prac wynika, że nawet 40% pacjentów trafiających do szpitala może być niedożywionych, podczas gdy przy wypisie odsetek ten może dotyczyć nawet 70% pacjentów.
Wsparcie żywieniowe pacjenta po COVID-19 w leczeniu utraty mięśni szkieletowych
Kryteria rozpoznawania niedożywienia obejmują niezamierzoną utratę masy ciała, redukcję masy mięśniowej, niskie BMI, mniejsze spożycie i przyswajanie składników odżywczych oraz stany zapalne związane z urazem lub chorobą. Trzyetapowe badanie stanu odżywienia na podstawie globalnych kryteriów diagnozowania niedożywienia opisaliśmy w poradniku, z którego dowiesz się, jak diagnozować niedożywienie.
Utrata masy mięśniowej następuje wraz z wiekiem i ma związek z chorobami przewlekłymi, ale nie tylko. Do nagłego zmniejszenia masy mięśniowej dochodzi podczas pilnej hospitalizacji. Natomiast pobyt na oddziale intensywnej terapii powoduje gwałtowną utratę masy mięśniowej wraz z utratą masy ciała. Odbudowa mięśni trwa znacznie dłużej niż ich ubytek, dlatego bardzo ważna jest szybka interwencja i systematyczna pomoc pacjentom w odzyskiwaniu masy mięśniowej. Utratę
i odbudowę mięśni można porównać z płonącym lasem, którego ponowne zalesienie trwa bardzo długo. Żeby do niej nie dopuścić, w zależności od potrzeb i stanu pacjenta, można stosować żywność, suplementy, żywienie dojelitowe lub pozajelitowe [5].
Według badań pacjenci na oddziałach intensywnej terapii oraz po poważnych zabiegach operacyjnych mogą tracić nawet 1 kg beztłuszczowej masy ciała dziennie [6]. Spadek beztłuszczowej masy ciała zwiększa ryzyko komplikacji i śmiertelność [7]. Niska masa mięśniowa kończyn dolnych może prowadzić do niepełnosprawności i ograniczeń funkcjonalnych, dlatego wsparcie żywieniowe pacjentów po COVID-19 jest ogromnie istotne w celu przyspieszenia procesu rehabilitacji. Warto zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ część pacjentów po wyjściu ze szpitala nigdy nie odzyska utraconej masy mięśniowej [8].
Siedzący i aktywny tryb życia a COVID-19
COVID-19, w tym ograniczenia związane z kwarantanną i izolacją wpłynęły na stan zdrowia i kondycję ludzi na całym świecie. Już zmniejszenie codziennej liczby kroków (<1000) w ciągu dwóch tygodni powoduje utratę beztłuszczowej masy kończyn dolnych u zdrowych młodych osób i starszych dorosłych [9]. Ponadto, tryb życia osób starszych negatywnie wpływa na ich masę mięśniową, układ sercowo-naczyniowy i metabolizm. Siedzący tryb życia przyczynia się do zmniejszenia masy, siły i mocy mięśniowej, insulinowrażliwości i spadku VO2max. Natomiast aktywność fizyczna zapobiega spadkowi VO2max i wzrostowi tkanki tłuszczowej u seniorów, poprawia wydolność sercowo-oddechową i pozwala utrzymać masę, siłę i moc mięśniową oraz połączenia nerwowo-mięśniowe w zdrowiu [10].
Zasady wsparcia żywieniowego pacjenta po COVID-19
Główne zasady żywienia klinicznego pacjentów po COVID-19 to zapobieganie oraz leczenie niedożywienia związanego z chorobą, wspomaganie leczenia jednostki chorobowej poprzez leczenie żywieniowe, przeciwdziałanie utracie masy mięśniowej, ułatwianie rehabilitacji i wspieranie dobrego samopoczucia pacjenta. Prawidłowe odżywianie nie odwraca kacheksji, ale może zapobiec bądź zminimalizować utratę mięśni, złagodzić objawy, poprawić jakość życia i wyniki. Leczenie utraty mięśni może łączyć różne strategie żywieniowe, w tym stosowanie:
- odpowieniej ilości wysokiej jakości białka,
- aminokwasów i ich pochodnych – HMB, L-leucyna, Kreatyna,
- kwasów tłuszczowych OMEGA-3,
- żywności wysokoenergetycznej (np. Nutramil Complex® Protein),
- podejścia wielokierunkowego – diety, suplementacji, aktywność fizycznej [11].
Dwa randomizowane, kontrolowane badania kliniczne niedożywionych pacjentów z POChP wykazały, że stosowanie doustnych suplementów pokarmowych (ONS) przyczynia się do znacznego wzrostu masy ciała i poprawy wydolności fizycznej [12]. Istotne jest przestrzeganie zaleceń, co pokazało badanie 33 pacjentów ambulatoryjnych z POChP przeprowadzone na dwóch grupach – A (21 pacjentów) i B (12 pacjentów). Obie grupy korzystały ze wsparcia dietetycznego. Jednak grupa A otrzymała zalecenie zakupu ONS, podczas gdy grupa B dostała ONSy za darmo. Tylko 41% pacjentów z grupy A i 58% z grupy B zgłosiło spożywanie ONS w 12 tygodniu. Pacjenci stosujący ONS
w 12 tygodniu zwiększyli swoją masę ciała [13].
Jak pomóc sobie lub swoim pacjentom?
- W zapobieganiu utraty masy mięśniowej pomoże Ci codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia jakość diety i suplementacja.
- Aktywnością fizyczną jest zarówno trening, jazda na rowerze, piesze wycieczki czy spacery, jak i codzienne domowe czynności.
- Zadbaj o wysoką jakość białka w odpowiedniej ilości, czyli 20-40 g na posiłek – możesz skorzystać z żywności specjalnego przeznaczenia medycznego Olimp LiveUp.
- W celu zmaksymalizowania efektów rehabilitacji wprowadź codzienną suplementację – 3-5g kreatyny, 2-4g oleju rybiego (Gold Omega 3®) i witaminę D3, w zależności od niedoborów 1000-4000 IU/dziennie (Gold-Vit® D3).
- Kreatyna przyczyni się do większej tolerancji wysiłku, regeneracji i odzyskiwania mięśni. Przeciwzapalne właściwości oleju rybiego korzystnie działają na organizm w ciężkich infekcjach COVID-19. Niski poziom witaminy D3 jest potencjalnym czynnikiem ryzyka zakażenia COVID-19. Przyjmuje się, że suplementacja zmniejsza ryzyko sarkopenii i COVID-19.
- Regularny kontakt z pacjentem, który otrzymuje porady i informacje zwrotne, wpłynie na stosowanie się przez niego do zaleceń wydawanych w ramach wsparcia żywieniowego po COVID-19 [14].
Kluczowe w o opiece pacjentów z COVID-19 są badania przesiewowe, diagnoza niedożywienia bazująca na kryteriach fenotypowych i etiologicznych GLIM, skoordynowane, ukierunkowane i multimodalne leczenie oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.
Bibliografia:
1, 3. Anker MS, et al. Weight loss, malnutrition, and cachexia in COVID-19: facts and numbers,
J Cachexia Sarcopenia Muscle, 2021 Feb;12(1):9-13. doi: 10.1002/jcsm.12674.
2. Laviano A., Koverech A., Mari A. Cachexia: clinical features when inflammation drives malnutrition, Proc Nutr Soc, 2015 Nov;74(4):348-54.
4. Nalbandian A, et al. Post-acute COVID-19 syndrome. Nature Medicine,2021 Apr;27(4):601-615.
5,7. Prado CM, Anker SD, Coats AJS, Laviano A, von Haehling S. Nutrition in the spotlight in cachexia, sarcopenia and muscle: avoiding the wildfire. J Cachexia Sarcopenia Muscle. 2021 Feb;12(1):3-8.
6. Wischmeyer PE, San-Millan I. Winning the war against ICU-acquired weakness: new innovations in nutrition and exercise physiology. Crit Care. 2015;19 Suppl 3(Suppl 3):S6.
8. Marshall RN, Smeuninx B, Morgan PT, Breen L. Nutritional Strategies to Offset Disuse-Induced Skeletal Muscle Atrophy and Anabolic Resistance in Older Adults: From Whole-Foods to Isolated Ingredients. Nutrients. 2020 May 25;12(5):1533.
9. Oikawa SY, Holloway TM, Phillips SM. The Impact of Step Reduction on Muscle Health in Aging: Protein and Exercise as Countermeasures. Front Nutr. 2019 May 24;6:75.
10. Moro T, Paoli A. When COVID-19 affects muscle: effects of quarantine in older adults. Eur J Transl Myol, 2020 Jun 13; 30(2): 9069.
11. Prado CM, Anker SD, Coats AJS, Laviano A, von Haehling S. Nutrition in the spotlight in cachexia, sarcopenia and muscle: avoiding the wildfire. Journal of Cachexia Sarcopenia Muscle. 2021 Feb;12(1):3-8.
12. Collins PF, et al. Nutritional support in chronic obstructive pulmonary disease (COPD): an evidence update, J Thorac Dis. 2019 Oct; 11(Suppl 17): S2230–S2237.
13. Collins PF, et al. Nutritional support in chronic obstructive pulmonary disease (COPD):
A randomised trial, September 2018, Clinical Nutrition 37:S215-S216.
14. Kirwan R, et al. Sarcopenia during COVID-19 lockdown restrictions: long-term health effects of short-term muscle loss, GeroScience, 42, 1547-1578 (2020).
Autor: Redakcja
Nutramil Complex
Kompozycja niezbędnych składników odżywczych: białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz mikro i makroelementów (w tym minerałów w postaci wysoko przyswajalnych chelatów aminokwasowych Albion®).
Powiązane wpisy
Czy dieta wysokobiałkowa „niszczy” mikrobiotę jelitową?
W ostatnich latach wiele mówi się o mikrobiocie jelitowej, która czynnie uczestniczy w metabolizmie spożywanego wraz z dietą białka. Fakt ten rodzi istotne z punktu widzenia zdrowia pacjentów pytania np. jak duża ilość białka w diecie wpływa na mikrobiotę jelitową i czy z tej perspektywy zwiększenie ilości tego makroskładnika jest bezpieczne dla pacjentów?
Jakie składniki odżywcze pomagają w procesie gojenia ran?
Zapewnienie odpowiednich składników odżywczych w diecie jest istotne dla prawidłowego procesu gojenia się ran.
Mity w diecie osoby chorej na nowotwór
Czy istnieje dieta, która mogłaby całkowicie ochronić przed zachorowaniem na nowotwór? Czy istnieje dieta lecząca i wspomagająca leczenie?
Zasady żywienia po resekcji żołądka
Zasady żywienia po resekcji żołądka (inaczej gastrektomii) można porównać do rozszerzania diety u niemowląt. Pacjentowi rekomenduje się ostrożne wprowadzanie niewielkich ilości poszczególnych pokarmów, uważnie obserwując swoją tolerancję.
Jak zdiagnozować niedożywienie – poradnik
Szacuje się, że niedożywienie wywołane różnymi czynnikami dotknęło ponad miliard światowej populacji. Niedożywienie może być spowodowane zarówno zmniejszonym spożyciem i przyswajaniem składników odżywczych, ale w ostatnich latach zwraca się również uwagę na rolę chorób zapalnych i innych mechanizmów jego występowania.
Dlaczego warto żywić pacjenta z chorobą nowotworową?
Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych (m.in. węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin, składników mineralnych). Dzięki temu organizm człowieka ma siłę do przeprowadzenia wszystkich procesów w odpowiedni sposób.
Chemioterapia i radioterapia a nietolerancja laktozy – czy ma to związek?
Czy chemioterapia i radioterapia mają wpływ na tolerancję laktozy u chorego? Czy dietoterapia w onkologii ma sens?
Czy prehabilitacja ma wpływ na wystąpienie zakażenia miejsca operowanego?
Prehabilitacja to przygotowanie organizmu przed leczeniem także przedoperacyjnym, który ma na celu optymalizację stanu zdrowia przed zabiegiem. Wszystko po to, aby zabieg przebiegł bez komplikacji i powikłań a pacjent mógł szybciej wrócić do stanu sprzed choroby.
Poradnik Żywieniowy w procesie leczenia ran
Gojenie rany to wieloetapowy i często skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze. Organizmowi niedożywionemu znacznie trudniej będzie zregenerować powstałe zmiany skórne, dlatego należy pamiętać o jakże istotnym znaczeniu żywienia.
Plan działania żywieniowego w chorobach nowotworowych głowy i szyi.
Czy chemioterapia i radioterapia mają wpływ na tolerancję laktozy u chorego? Czy dietoterapia w onkologii ma sens?
Utrata masy mięśniowej, a zdrowie pacjenta
Patofizjologia utraty masy mięśniowej w kontekście kacheksji, sarkopenii, niedożywienia jest procesem wieloczynnikowym i bardzo złożonym, obejmującym m.in. czynniki...
Poradnik Żywieniowy
Niedożywienie występuje najczęściej u pacjentów w wieku podeszłym (50%), pacjentów z chorobami
układu oddechowego (45%), chorobami zapalnymi jelit (80%) i nowotworami złośliwymi (85%).
Co przynieść choremu do szpitala?
Wybierasz się na wizytę do szpitala do bliskiej Ci osoby? Zastanawiasz się, co możesz przynieść do jedzenia w upominku, co nie zaszkodzi w procesie rekonwalescencji i będzie dobrze przyswajalne?
Interwencja żywieniowa u pacjenta z trudno gojącymi się ranami
Opieka nad ranami wymaga wielokierunkowej i często długotrwałej terapii, w trakcie której należy uwzględnić wiele czynników, mających wpływ na prawidłowe wygojenie rany.
Cukier żywi raka – FAKT, MIT czy PÓŁPRAWDA?
Żywienie w chorobie nowotworowej jest prężnie rozwijającą się dziedziną dietetyki klinicznej, w której bardzo często pojawia się wiele mitów lub półprawd traktowanych przez pacjentów, a czasem nawet przez personel medyczny jako pewnik.
Rola białka w chorobie nowotworowej
Białko jest niezbędne dla m.in. utrzymania stabilnej masy mięśniowej i siły fizycznej, wzmocnienia odporności oraz usprawnienia procesu gojenia się ewentualnych ran albo odleżyn.
Stopa cukrzycowa – profilaktyka i leczenie
Stopa cukrzycowa jako powikłanie niekontrolowanej lub nieleczonej cukrzycy, stanowi coraz większy problem wśród populacji diabetyków, gdyż dotyczy ok. 200 tys. osób w Polsce.
Kacheksja nowotworowa – czym jest i jak leczyć?
Kacheksja to wyniszczenie organizmu, któremu towarzyszy znaczny spadek masy mięśniowej. Powstaje na skutek ciężkiej, przewlekłej choroby, schorzenia zakaźnego, a nawet uzależnienia. Najczęściej jest to jednak kacheksja nowotworowa (zwana również zespołem CAC), która jest następstwem zaawansowanego stadium rozwoju nowotworu.
Białko niszczy nerki – FAKT, MIT czy PÓŁPRAWDA?
Powszechnie wiadomo, że ograniczenie spożycia białka w diecie zalecane jest u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek bez leczenia nerkozastępczego. Stwierdzenie to może rodzić pytanie:
Poradnik Prehabilitacja
Koncepcja prehabilitacji powstała w celu poprawy jakości opieki świadczonej podczas prowadzonego procesu terapeutycznego.
Jaka jest rola probiotyków w chorobach zapalnych jelit?
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które wprowadzane w odpowiedniej ilości i formie, korzystnie wpływają na zdrowie organizmu. W przypadku chorób zapalnych jelit, probiotyki mogą mieć pozytywny wpływ na stan zapalny oraz regenerację błony śluzowej jelit.
Talerz bariatryczny – czyli jak komponować posiłki?
Otyłość to choroba, którą można leczyć na wiele sposobów. Jeśli natomiast mówimy o otyłości olbrzymiej, tutaj najczęściej dochodzi do operacyjnego leczenia, czyli operacji bariatrycznej. Tylko jak po takiej operacji utrzymać efekt na dłużej? Co jeść, aby cały proces leczenia był skuteczny?