Dlaczego warto żywić pacjenta z chorobą nowotworową?




Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych (m.in. węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin, składników mineralnych). Dzięki temu organizm człowieka ma siłę do przeprowadzenia wszystkich procesów w odpowiedni sposób.

Odpowiednia podaż składników odżywczych ma jeszcze większe znaczenie w przypadku chorowania na nowotwór. U chorego ulegają zmianie potrzeby żywieniowe oraz możliwości przyjmowania posiłków, oraz przyswajania składników odżywczych.

Żywienie w chorobie nowotworowej jest istotne?

Posłuchaj wypowiedzi prof. dr hab. n. med. Stanisława Kłęka.

Rola białka w chorobie nowotworowej

W diecie osoby chorej na nowotwór niezwykle istotne jest białko, pełniące funkcję regulacyjną procesów życiowych, utrzymanie równowagi ciała i przede wszystkim odpowiada za wzrost i odbudowę (np. przy procesie gojenia ran).
Średnie zapotrzebowanie na białko u zdrowego człowieka wynosi ok. 0,8 g na każdy kilogram masy ciała na dobę. Chory na nowotwór potrzebuje ich natomiast niemalże dwukrotnie więcej (ok. 100 g dziennie). Według wytycznych ESPEN rekomenduje się podaż białka na poziomie najlepiej wyższym niż 1,5 g, do 2 g/kg m.c. w ciągu doby.

Więcej na ten temat przeczytasz na blogu Rola białka w chorobie nowotworowej.

nutramil complex proteinowy

Nutramil Complex Protein

Preparat wysokoenergetyczny w postaci granulatu, który w wygodny sposób można podawać zarówno po rozpuszczeniu w wodzie, jak i po dodaniu do ulubionych potraw. Dostarcza organizmowi 18,8 g białka w jednej porcji.

Zobacz produkt