Kto jest najbardziej narażony na powstawanie ran przewlekłych?




Rany przewlekłe to trudno gojące się rany, które bez specjalistycznego leczenia nie są w stanie się zabliźnić.

Mogą mieć rozmaitą etiologię, najczęściej stanowią powikłanie przewlekłej niewydolności żylnej, cukrzycy, długiego unieruchomienia, przewlekłej niewydolności tętniczej, chorób układu limfatycznego, zaburzeń metabolicznych, hematologicznych, nowotworowych, a także powikłań pooperacyjnych.

Kto jest narażony na powstawanie ran przewlekłych?

W grupie największego ryzyka powstawania ran przewlekłych znajdują się przede wszystkim seniorzy. Jednak należy pamiętać, że na ich wystąpienie mają wpływ choroby współistniejące, dlatego również u osób młodych mogą wystąpić rany przewlekłe. Posłuchaj co na ten temat ma do powiedzenia mgr Zuzanna Konrady – pielęgniarka, specjalistka w leczeniu ran.

L-arginina w procesie gojenia ran

Wykazano, że produkty szlaków l-argininy: mocznik, prolina, poliaminy oraz tlenek azotu wpływają na różne fazy gojenia się rany. Tlenek azotu wpływa również stymulująco na układ immunologiczny i bierze udział w procesach bakteriobójczych. Ponadto tlenek azotu działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co jest szczególnie ważne w przypadku stopy cukrzycowej.

Wewnątrz rany ilość l-argininy może zmniejszyć się do niewykrywalnego stężenia i w takim przypadku jej dostępność jest niezbędna do tego, żeby rana się zagoiła.

L-arginina bierze udział w syntezie kolagenu, głównego białka, budulca tkanek łącznych, takich jak skóra i tkanki łączne.

Aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż l-argniny i innych niezbędnych do gojenia się ran składników zaleca się stosowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego – Arginilan.

arginilan

Arginilan

Innowacyjna formuła zawierająca wysoką porcję l-argininy, hydrolizatu kolagenu, a także wysoce przyswajalny cynk w postaci chelatu aminokwasowego Albion oraz witaminy A i C.

Zobacz produkt