Zasady żywienia po resekcji żołądka
Zasady żywienia po resekcji żołądka (inaczej gastrektomii) można porównać do rozszerzania diety u niemowląt. Pacjentowi rekomenduje się ostrożne wprowadzanie niewielkich ilości poszczególnych pokarmów, uważnie obserwując swoją tolerancję. Sprawne rozszerzanie jadłospisu będzie stanowić prewencję rozwoju niebezpiecznego niedożywienia, które w tej grupie chorych jest niestety dosyć częstym zjawiskiem.
Pierwsze dni po operacji
W zależności od ośrodka, poszczególne etapy rozszerzania diety po operacji mogą trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym czasie, chory stopniowo testuje poszczególne pokarmy, powoli zmieniając ich konsystencję – zaczynając od dań płynnych, następnie sięgając po półpłynne, papkowate, aż wreszcie po stałe. Jeśli pacjent nie otrzymał ze szpitala szczegółowych wytycznych, dla własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, może posłużyć się poniższym schematem:
Dieta płynna obowiązuje w trakcie hospitalizacji (a czasami również i przez pewien czas po jej zakończeniu). Po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego, pacjent może zacząć popijać wodę, słabą herbatę, czyste zupy na chudym wywarze oraz zupy mleczne (zwykle na mleku bez laktozy). Szpitale stosujące się do tzw. protokołu nowoczesnej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia (ERAS, ang. Enhanced Recovery After Surgery), podają również odżywki specjalnego przeznaczenia medycznego (tj. ONS, ang. oral nutritional supplements), dostarczające pacjentowi potrzebnych kalorii oraz białka*. Odżywki przydają się też i na późniejszych etapach – po powrocie do domu oraz w trakcie ewentualnej terapii uzupełniającej. Takie postępowanie będzie istotne zwłaszcza wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie w wystarczający sposób odżywiać się drogą doustną.
W części ośrodków, kolejne etapy zmiany konsystencji wprowadzane są już na etapie hospitalizacji. Ważnym zaleceniem w tym okresie, jest dokładne gryzienie oraz żucie każdego kęsa pokarmu. Tylko w taki sposób chory zabezpieczy się przed niepożądanymi następstwami i dolegliwościami bólowymi. Na etapie diety miksowanej/miękkiej, można sięgnąć po np. musy owocowe, twarożek z jogurtem naturalnym, puree warzywne (np. z ziemniaków, marchewki) czy delikatne klopsiki z mięsa drobiowego. Etap diety stałej obejmuje już tradycyjnie jedzone wcześniej przez pacjenta pokarmy – oczywiście zgodnie z założeniami diety łatwostrawnej i stopniowego testowania poszczególnych pokarmów.
Dieta łatwostrawna i dalsze rozszerzanie diety
Na etapie diety łatwostrawnej zaleca się wybierać produkty miękkie, o niskim udziale błonnika pokarmowego, delikatnie przyprawione. Jeśli pokarmy są twardsze, należy pamiętać o dokładnym pogryzieniu i pożuciu każdego kęsa. Wśród produktów z jakich można komponować posiłki znajdują się m.in.:
- pszenne pieczywo (np. weka, kajzerka),
- biały ryż,
- drobne makarony (np. nitki),
- kasza manna, kuskus,
- chude mięso (np. pierś z kurczaka, filet z indyka),
- chude ryby (np. dorsz, sola, mintaj).
Owoce i warzywa podaje się w formie przetworzonej, tj. ugotowane, upieczone (np. pieczone jabłko) i rozdrobnione (np. musy). Delikatne tłuszcze (masło, świeża oliwa extra vergine, olej rzepakowy) dodaje się na zimno, do gotowej już potrawy. Spośród przypraw można sięgnąć po rozsądne ilości soli, a także po koperek, pietruszkę, wanilię, cynamon oraz sok z cytryny.
Posiłki należy przygotowywać metodą gotowania we wodzie, na parze, duszenia bez obsmażania, pieczenia w rękawie, w zamkniętym naczyniu albo we folii. Smażenie, zwłaszcza w głębokim tłuszczu, w panierce, nie jest na tym etapie rozszerzania diety wskazane.
Najważniejszym zaleceniem żywieniowym jest spożywanie małych, ale częstych posiłków. Obowiązująca w założeniach zdrowego żywienia zasada jedzenia 5 dań co 3–4 godziny, nie znajduje tu żadnego uzasadnienia. Celem dostarczenia odpowiedniej liczby kalorii oraz cennego białka, chory może jeść nawet co godzinę.
W procesie rozszerzania diety, dąży się do tego, aby pacjent mógł spożywać wszystkie lubiane wcześniej produkty. Nie nastąpi to niestety od razu – adaptacja trwa zwykle od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Bywa też, że niektóre pokarmy nie będą już przez chorego akceptowane tak jak dotychczas. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady dietetyka klinicznego, który zmodyfikuje ulubiony przepis.
Możliwe następstwa gastrektomii
Pacjent poddany resekcji żołądka jest narażony na wystąpienie tzw. dumping syndrome, inaczej zespołu poresekcyjnego. Zespół ten charakteryzuje się pojawieniem dolegliwości naczynioruchowych i żołądkowo-jelitowych, związanych z m.in. szybką ekspozycją jelita cienkiego na dostarczone mu w pożywieniu składniki odżywcze. U chorego mogą pojawić się m.in.: bóle brzucha, biegunka, wymioty, palpitacja serca, tachykardia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie, pocenie się, zaburzenia świadomości oraz/lub drgawki. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia opisanej sytuacji, zaleca się m.in. unikanie jedzenia i picia produktów oraz potraw o wysokiej zawartości tłuszczu albo/i cukru, w tym słodkich napojów, nadmiaru słodyczy czy lodów.
Po usunięciu żołądka, częstą dolegliwością pacjentów może też być zmiana w zakresie rytmu wypróżnień, zwłaszcza przewlekłe biegunki. Częstą ich przyczyną są produkty mleczne, naturalnie zawierające w swoim składzie laktozę. Powodem luźniejszych stolców może być także zbyt długo prowadzona dieta płynna (bądź przewaga w jadłospisie takich posiłków), jak również nadmiar cukru i tłuszczu. Celem zmniejszenia częstotliwości luźnych wypróżnień, można zastosować elementy diety BRAT tzn.:
- B – jak banany (zielone, mało dojrzałe),
- R – jak ryż (rozgotowany, wafle ryżowe itp.),
- A – jak apple (ang. jabłko; pieczone, mus),
- T – jak tost (pieczywo suche, czerstwe, sucharki).
Działaniem zapierającym odznaczają się także: chude mięso gotowane, jajka na twardo, kluski, kopytka, galaretka z mięsem i marchewką, gorzka czekolada, gotowane jagody, chrupki kukurydziane itp.
Niedożywienie jako główny czynnik powikłań leczenia
Jak już wcześniej wspomniano, częstym problemem pacjentów po resekcji żołądka jest spadek masy ciała prowadzący do rozwoju niebezpiecznego niedożywienia. Taka sytuacja może stanowić ważny czynnik powikłań w trakcie leczenia, a ponadto może stać się powodem odstąpienia zespołu leczącego od dalszej terapii (np. odsunięcie cyklu chemioterapii). Chory po gastrektomii powinien więc pozostawać pod opieką doświadczonego dietetyka klinicznego, który poradzi co i w jaki sposób przygotowywać, aby zapobiec utracie wagi. Warto w tym miejscu ponownie podkreślić, że zasady zdrowego żywienia nie znajdują w tym obszarze chirurgii (i nie tylko w tym) uzasadnienia. Chory po gastrektomii, u którego objętość posiłku możliwa do przyjęcia jest aktualnie znacznie ograniczona, w pierwszej kolejności powinien sięgać po produkty dostarczających mu kalorii oraz białka tj. mięso, ryby, jaja, nabiał, zdrowe tłuszcze, produkty zbożowe z „jasnej” mąki, a nawet desery (z umiarem – dumping syndrome!) i słone przekąski (paluszki, krakersy itp.). Warzywa i owoce są od teraz traktowane raczej jako dodatek smakowy, aniżeli podstawowe źródło składników pokarmowych. Dobrym uzupełnieniem codziennej diety będą też odżywki medyczne typu ONS.
*dostępne jako odżywki płynne albo proszek przeznaczony do rozpuszczenia lub dodawania do posiłków
Autor: mgr Maria Brzegowy, dietetyk kliniczny
Literatura:
1. Jankowski M., Kłęk S.: Biblioteka chirurga onkologa. Terapia żywieniowa u chorych operowanych z powodu nowotworów złośliwych. Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
2. Kłęk S.: Leczenie żywieniowe w onkologii. Onkologia w praktyce klinicznej 2011, 7, 5, 269-273.
3. Kapała A.: Dieta w chorobie nowotworowej. Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2018.
4. Brzegowy M., Maciejewska-Cebulak M., Turek K.: Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej. Wydawnictwo M, Kraków 2018.
5. Tokajuk A., Car H., Wojtukiewicz M.Z.: Problem niedożywienia u chorych na nowotwory. Medycyna Paliatywna w Praktyce, 2015, 9, 1, 23-29.
Immuven
Kwasy omega-3 ograniczają reakcje zapalną, l-arginina w połączeniu z innymi immunoskładnikami zmniejsza odsetek powikłań infekcyjnych oraz korzystnie wpływa na gojenie się ran.
Powiązane wpisy
Interwencja żywieniowa u pacjenta z trudno gojącymi się ranami
Opieka nad ranami wymaga wielokierunkowej i często długotrwałej terapii, w trakcie której należy uwzględnić wiele czynników, mających wpływ na prawidłowe wygojenie rany.
Kto jest najbardziej narażony na powstawanie ran przewlekłych?
Rany przewlekłe to trudno gojące się rany, które bez specjalistycznego leczenia nie są w stanie się zabliźnić.
Dlaczego warto żywić pacjenta z chorobą nowotworową?
Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych (m.in. węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin, składników mineralnych). Dzięki temu organizm człowieka ma siłę do przeprowadzenia wszystkich procesów w odpowiedni sposób.
Utrata masy mięśniowej, a zdrowie pacjenta
Patofizjologia utraty masy mięśniowej w kontekście kacheksji, sarkopenii, niedożywienia jest procesem wieloczynnikowym i bardzo złożonym, obejmującym m.in. czynniki...
Plan działania żywieniowego w chorobach nowotworowych głowy i szyi.
Czy chemioterapia i radioterapia mają wpływ na tolerancję laktozy u chorego? Czy dietoterapia w onkologii ma sens?
Poradnik Żywieniowy cz.2
Odżywianie chorych jest bardzo ważną składową postępowania terapeutycznego i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta.
Jakie składniki odżywcze pomagają w procesie gojenia ran?
Zapewnienie odpowiednich składników odżywczych w diecie jest istotne dla prawidłowego procesu gojenia się ran.
Czy prehabilitacja ma wpływ na wystąpienie zakażenia miejsca operowanego?
Prehabilitacja to przygotowanie organizmu przed leczeniem także przedoperacyjnym, który ma na celu optymalizację stanu zdrowia przed zabiegiem. Wszystko po to, aby zabieg przebiegł bez komplikacji i powikłań a pacjent mógł szybciej wrócić do stanu sprzed choroby.
Poradnik – Prehabilitacja. Choroby zapalne jelit.
Gojenie rany to wieloetapowy i często skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze. Organizmowi niedożywionemu znacznie trudniej będzie zregenerować powstałe zmiany skórne, dlatego należy pamiętać o jakże istotnym znaczeniu żywienia.
Co przynieść choremu do szpitala?
Wybierasz się na wizytę do szpitala do bliskiej Ci osoby? Zastanawiasz się, co możesz przynieść do jedzenia w upominku, co nie zaszkodzi w procesie rekonwalescencji i będzie dobrze przyswajalne?
Rola białka w chorobie nowotworowej
Białko jest niezbędne dla m.in. utrzymania stabilnej masy mięśniowej i siły fizycznej, wzmocnienia odporności oraz usprawnienia procesu gojenia się ewentualnych ran albo odleżyn.
Jaka jest rola probiotyków w chorobach zapalnych jelit?
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które wprowadzane w odpowiedniej ilości i formie, korzystnie wpływają na zdrowie organizmu. W przypadku chorób zapalnych jelit, probiotyki mogą mieć pozytywny wpływ na stan zapalny oraz regenerację błony śluzowej jelit.
Wsparcie żywieniowe pacjenta po COVID-19
Pacjenci ciężko przechodzący COVID-19 są podatni na znaczną utratę masy ciała i kacheksję, będących wynikiem niedożywienia, jak również złożonych zmian metabolicznych.
Poradnik Prehabilitacja
Koncepcja prehabilitacji powstała w celu poprawy jakości opieki świadczonej podczas prowadzonego procesu terapeutycznego.
Jak zdiagnozować niedożywienie – poradnik
Szacuje się, że niedożywienie wywołane różnymi czynnikami dotknęło ponad miliard światowej populacji. Niedożywienie może być spowodowane zarówno zmniejszonym spożyciem i przyswajaniem składników odżywczych, ale w ostatnich latach zwraca się również uwagę na rolę chorób zapalnych i innych mechanizmów jego występowania.
Chemioterapia i radioterapia a nietolerancja laktozy – czy ma to związek?
Czy chemioterapia i radioterapia mają wpływ na tolerancję laktozy u chorego? Czy dietoterapia w onkologii ma sens?
Stopa cukrzycowa – profilaktyka i leczenie
Stopa cukrzycowa jako powikłanie niekontrolowanej lub nieleczonej cukrzycy, stanowi coraz większy problem wśród populacji diabetyków, gdyż dotyczy ok. 200 tys. osób w Polsce.
Czy dieta wysokobiałkowa „niszczy” mikrobiotę jelitową?
W ostatnich latach wiele mówi się o mikrobiocie jelitowej, która czynnie uczestniczy w metabolizmie spożywanego wraz z dietą białka. Fakt ten rodzi istotne z punktu widzenia zdrowia pacjentów pytania np. jak duża ilość białka w diecie wpływa na mikrobiotę jelitową i czy z tej perspektywy zwiększenie ilości tego makroskładnika jest bezpieczne dla pacjentów?
Poradnik – Prehabilitacja. Leczenie onkologiczne. Nowotwory głowy i szyi.
Gojenie rany to wieloetapowy i często skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze. Organizmowi niedożywionemu znacznie trudniej będzie zregenerować powstałe zmiany skórne, dlatego należy pamiętać o jakże istotnym znaczeniu żywienia.
Jak odżywiać mikrobiotę jelitową?
Mikrobiota jest bardzo istotna w każdym organizmie, dlatego powinniśmy o nią wyjątkowo dbać - nie narażać ją na zbyt duży wysiłek metaboliczny. Czym jest mikrobiota jelitowa i jak ją odpowiednio ożywiać?
Kacheksja nowotworowa – czym jest i jak leczyć?
Kacheksja to wyniszczenie organizmu, któremu towarzyszy znaczny spadek masy mięśniowej. Powstaje na skutek ciężkiej, przewlekłej choroby, schorzenia zakaźnego, a nawet uzależnienia. Najczęściej jest to jednak kacheksja nowotworowa (zwana również zespołem CAC), która jest następstwem zaawansowanego stadium rozwoju nowotworu.
Cukier żywi raka – FAKT, MIT czy PÓŁPRAWDA?
Żywienie w chorobie nowotworowej jest prężnie rozwijającą się dziedziną dietetyki klinicznej, w której bardzo często pojawia się wiele mitów lub półprawd traktowanych przez pacjentów, a czasem nawet przez personel medyczny jako pewnik.