Jakie składniki odżywcze pomagają w procesie gojenia ran?
Zapewnienie odpowiednich składników odżywczych w diecie jest istotne dla prawidłowego procesu gojenia się ran.
Czym jest rana?
Rana to uszkodzenie lub przerwanie ciągłości tkanki ciała, spowodowane przez różne czynniki, takie jak urazy, operacje chirurgiczne, oparzenia czy owrzodzenia. Rany mogą być powierzchowne, czyli obejmować tylko górne warstwy skóry lub głębokie, dotykające także tkanki podskórne, mięśnie, kości lub narządy wewnętrzne.
Składniki kluczowe w gojeniu się ran
Oto kilka kluczowych składników, które są niezbędne dla gojenia się ran:
- Białko jest niezwykle ważne dla gojenia się ran, ponieważ jest podstawowym składnikiem budulcowym tkanek. Spożywanie odpowiedniej ilości białka pomaga w odbudowie i regeneracji tkanek. Źródła białka to mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe i orzechy.
- Arginina, jest niezbędna do syntezy tlenku azotu, który ma działanie przeciwpłytkowe i przeciwdziała skurczowi naczyń krwionośnych, co przyczynia się do lepszego ukrwienia obszaru rany i dostarczenia składników odżywczych. Arginina wpływa także na produkcję kolagenu – kluczowego składnika strukturalnego skóry i tkanek.
- Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, który jest niezbędny dla utrzymania struktury i elastyczności tkanek. Znajduje się w owocach cytrusowych, jagodach, kiwi, papryce, zielonymi warzywami liściastymi i pomidorach.
- Witamina A jest istotna dla wzrostu i różnicowania komórek, w tym dla gojenia się tkanek. Dobre źródła witaminy A to marchew, dynia, słodki ziemniak, jajka, szpinak i wątróbka.
- Cynk jest niezbędny do produkcji kolagenu i enzymów zaangażowanych w regenerację tkanek. Znajduje się w mięsie, rybach, nasionach dyni, orzechach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nabiale.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują właściwości przeciwzapalne i przyspieszają proces gojenia się ran. Dobre źródła to tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), siemię lniane, orzechy włoskie i nasiona chia.
- Nawodnienie organizmu ma istotne znaczenie dla utrzymania odpowiedniej wilgotności tkanek i zapewnienia prawidłowego transportu składników odżywczych do rany. Właściwe nawodnienie pomaga w procesie gojenia się ran.
Pamiętaj, że każda rana jest inna i indywidualne potrzeby mogą się różnić. W przypadku poważnych lub opornych ran zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dostosowania diety do swoich potrzeb.
Posłuchaj, co na ten temat mówi specjalistka ds. leczenia ran, pielęgniarka, mgr Zuzanna Konrady.
Immuven
Kompozycja niezbędnych składników pokarmowych – białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin, mikro- i makroelementów, a także kwasy omega-3, L-arginina i beta-1,3/1,6 glukan niezbędnych w okresie okołooperacyjnym.
Niezawodny partner prehabilitacji.
Powiązane wpisy
Czy prehabilitacja ma wpływ na wystąpienie zakażenia miejsca operowanego?
Prehabilitacja to przygotowanie organizmu przed leczeniem także przedoperacyjnym, który ma na celu optymalizację stanu zdrowia przed zabiegiem. Wszystko po to, aby zabieg przebiegł bez komplikacji i powikłań a pacjent mógł szybciej wrócić do stanu sprzed choroby.
Talerz bariatryczny – czyli jak komponować posiłki?
Otyłość to choroba, którą można leczyć na wiele sposobów. Jeśli natomiast mówimy o otyłości olbrzymiej, tutaj najczęściej dochodzi do operacyjnego leczenia, czyli operacji bariatrycznej. Tylko jak po takiej operacji utrzymać efekt na dłużej? Co jeść, aby cały proces leczenia był skuteczny?
Interwencja żywieniowa u pacjenta z trudno gojącymi się ranami
Opieka nad ranami wymaga wielokierunkowej i często długotrwałej terapii, w trakcie której należy uwzględnić wiele czynników, mających wpływ na prawidłowe wygojenie rany.
Co przynieść choremu do szpitala?
Wybierasz się na wizytę do szpitala do bliskiej Ci osoby? Zastanawiasz się, co możesz przynieść do jedzenia w upominku, co nie zaszkodzi w procesie rekonwalescencji i będzie dobrze przyswajalne?
Poradnik Żywieniowy
Niedożywienie występuje najczęściej u pacjentów w wieku podeszłym (50%), pacjentów z chorobami
układu oddechowego (45%), chorobami zapalnymi jelit (80%) i nowotworami złośliwymi (85%).
Poradnik – Prehabilitacja. Leczenie onkologiczne. Nowotwory głowy i szyi.
Gojenie rany to wieloetapowy i często skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze. Organizmowi niedożywionemu znacznie trudniej będzie zregenerować powstałe zmiany skórne, dlatego należy pamiętać o jakże istotnym znaczeniu żywienia.
Poradnik Żywieniowy cz.2
Odżywianie chorych jest bardzo ważną składową postępowania terapeutycznego i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta.
Cukier żywi raka – FAKT, MIT czy PÓŁPRAWDA?
Żywienie w chorobie nowotworowej jest prężnie rozwijającą się dziedziną dietetyki klinicznej, w której bardzo często pojawia się wiele mitów lub półprawd traktowanych przez pacjentów, a czasem nawet przez personel medyczny jako pewnik.
Niedożywienie w przewlekłym zapaleniu trzustki
Czy chemioterapia i radioterapia mają wpływ na tolerancję laktozy u chorego? Czy dietoterapia w onkologii ma sens?
Utrata masy mięśniowej, a zdrowie pacjenta
Patofizjologia utraty masy mięśniowej w kontekście kacheksji, sarkopenii, niedożywienia jest procesem wieloczynnikowym i bardzo złożonym, obejmującym m.in. czynniki...
Chemioterapia i radioterapia a nietolerancja laktozy – czy ma to związek?
Czy chemioterapia i radioterapia mają wpływ na tolerancję laktozy u chorego? Czy dietoterapia w onkologii ma sens?
Zasady żywienia po resekcji żołądka
Zasady żywienia po resekcji żołądka (inaczej gastrektomii) można porównać do rozszerzania diety u niemowląt. Pacjentowi rekomenduje się ostrożne wprowadzanie niewielkich ilości poszczególnych pokarmów, uważnie obserwując swoją tolerancję.
Białko niszczy nerki – FAKT, MIT czy PÓŁPRAWDA?
Powszechnie wiadomo, że ograniczenie spożycia białka w diecie zalecane jest u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek bez leczenia nerkozastępczego. Stwierdzenie to może rodzić pytanie:
Rola białka w chorobie nowotworowej
Białko jest niezbędne dla m.in. utrzymania stabilnej masy mięśniowej i siły fizycznej, wzmocnienia odporności oraz usprawnienia procesu gojenia się ewentualnych ran albo odleżyn.
Czy dieta wysokobiałkowa „niszczy” mikrobiotę jelitową?
W ostatnich latach wiele mówi się o mikrobiocie jelitowej, która czynnie uczestniczy w metabolizmie spożywanego wraz z dietą białka. Fakt ten rodzi istotne z punktu widzenia zdrowia pacjentów pytania np. jak duża ilość białka w diecie wpływa na mikrobiotę jelitową i czy z tej perspektywy zwiększenie ilości tego makroskładnika jest bezpieczne dla pacjentów?
Poradnik – Prehabilitacja. Choroby zapalne jelit.
Gojenie rany to wieloetapowy i często skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze. Organizmowi niedożywionemu znacznie trudniej będzie zregenerować powstałe zmiany skórne, dlatego należy pamiętać o jakże istotnym znaczeniu żywienia.
Kacheksja nowotworowa – czym jest i jak leczyć?
Kacheksja to wyniszczenie organizmu, któremu towarzyszy znaczny spadek masy mięśniowej. Powstaje na skutek ciężkiej, przewlekłej choroby, schorzenia zakaźnego, a nawet uzależnienia. Najczęściej jest to jednak kacheksja nowotworowa (zwana również zespołem CAC), która jest następstwem zaawansowanego stadium rozwoju nowotworu.
Jak zdiagnozować niedożywienie – poradnik
Szacuje się, że niedożywienie wywołane różnymi czynnikami dotknęło ponad miliard światowej populacji. Niedożywienie może być spowodowane zarówno zmniejszonym spożyciem i przyswajaniem składników odżywczych, ale w ostatnich latach zwraca się również uwagę na rolę chorób zapalnych i innych mechanizmów jego występowania.
Poradnik Prehabilitacja
Koncepcja prehabilitacji powstała w celu poprawy jakości opieki świadczonej podczas prowadzonego procesu terapeutycznego.
Kto jest najbardziej narażony na powstawanie ran przewlekłych?
Rany przewlekłe to trudno gojące się rany, które bez specjalistycznego leczenia nie są w stanie się zabliźnić.
Stopa cukrzycowa – profilaktyka i leczenie
Stopa cukrzycowa jako powikłanie niekontrolowanej lub nieleczonej cukrzycy, stanowi coraz większy problem wśród populacji diabetyków, gdyż dotyczy ok. 200 tys. osób w Polsce.
Wsparcie żywieniowe pacjenta po COVID-19
Pacjenci ciężko przechodzący COVID-19 są podatni na znaczną utratę masy ciała i kacheksję, będących wynikiem niedożywienia, jak również złożonych zmian metabolicznych.