Jaka jest rola probiotyków w chorobach zapalnych jelit?




Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które dostarczane do organizmu w odpowiedniej ilości i formie, wpływają pozytywnie na mikrobiotę jelitową i zdrowie.

Czym jest mikrobiota jelitowa?

Mikrobiota jelitowa to złożona społeczność mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów, które zamieszkują jelita. Mikrobiota jelitowa pełni wiele ważnych funkcji, w tym bierze udział w trawieniu, syntezie witamin, wchłanianiu składników odżywczych, regulacji funkcjonowania układu odpornościowego i utrzymaniu homeostazy. Probiotyki wpływają na mikrobiotę jelitową poprzez zwiększenie ilości korzystnych bakterii, a także produkcję metabolitów, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit.

Jaki wpływ mają probiotyki na stan zapalny jelit?

W chorobach zapalnych jelit, takich jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, probiotyki mogą pomóc w zmniejszeniu objawów choroby. Mogą być nimi biegunka, ból brzucha czy krwawe stolce. Wpływ probiotyków na choroby zapalne jelit zależy jednak od indywidualnych cech organizmu i typu choroby.

Ważne jest, aby wybierać odpowiednie probiotyki, które zawierają szczepy bakterii o udowodnionym działaniu w chorobach zapalnych jelit. Probiotyki nie zawsze są odpowiednie dla każdego pacjenta z chorobą zapalną jelit, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

 

Posłuchaj, co na ten temat mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz.

Immuven kartonik

Immuven

Kompozycja niezbędnych składników pokarmowych – białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin, mikro- i makroelementów, a także kwasy omega-3, L-arginina i beta-1,3/1,6 glukan niezbędnych w okresie okołooperacyjnym.

Niezawodny partner prehabilitacji.

Zobacz produkt