Talerz bariatryczny – czyli jak komponować posiłki?




Otyłość to choroba, którą można leczyć na wiele sposobów. Jeśli natomiast mówimy o otyłości olbrzymiej, tutaj najczęściej dochodzi do operacyjnego leczenia, czyli operacji bariatrycznej. Tylko jak po takiej operacji utrzymać efekt na dłużej? Co jeść, aby cały proces leczenia był skuteczny?

Otyłość w skali BMI

Epidemia otyłości z roku na rok mocno przybiera na sile. Dotyka osoby w każdym wieku i wynika ze spożywania zbyt dużej ilości kcal w stosunku do zapotrzebowania. Aby ocenić poziom otyłości Światowa Organizacja Zdrowia określiła zakres BMI (masa ciała w kg/wzrost w m*2).

  • < 16 = wygłodzenie,
  • 16 – 16,99 = wychudzenie,
  • 17 – 18,49 = niedowaga,
  • 18,5 – 24,99 = wartość prawidłowa,
  • 25 – 29,99 = nadwaga,
  • 30 – 34,99 = otyłość I stopnia,
  • 35 – 39,99 = otyłość II stopnia,
  • > 40 = otyłość III stopnia.

W przypadku otyłości 3 stopnia, mówimy o otyłości olbrzymiej, która kwalifikuje się do operacji bariatrycznej, czyli chirurgicznego leczenia otyłości.

Operacja bariatryczna

Szansą na skuteczne leczenie pacjentów z otyłością olbrzymią (BMI > 40 bądź BMI > 35 z powikłaniami metabolicznymi) stają się zabiegi bariatryczne, polegające na częściowym wyłączeniu bądź resekcji żołądka. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji, jednak łączy ich jeden cel: zredukowanie objętości żołądka, aby szybciej odczuwać sytość po zjedzeniu posiłku, zmniejszyć ilości przyjmowanych posiłków i w końcowym efekcie zredukować masę ciała.

Co jeść po operacji bariatrycznej?

Z odpowiedzią przychodzi talerz bariatryczny.

czym jest talerz bariatrycznyCzym jest talerz bariatryczny? Jakie produkty powinna jeść osoba po operacji bariatrycznej? Dlaczego to jest tak istotne, co będzie jeść? Posłuchaj, co na ten temat mówi dietetyk kliniczny i bariatryczny Patrycja Przybylska.

Immuven kartonik

Immuven

Kompozycja niezbędnych składników pokarmowych – białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin, mikro- i makroelementów, a także kwasy omega-3, L-arginina i beta-1,3/1,6 glukan niezbędnych w okresie okołooperacyjnym.

Niezawodny partner prehabilitacji.

Zobacz produkt