Poradnik Żywieniowy w procesie leczenia ran

Gojenie rany to wieloetapowy i często skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze. Organizmowi…


Co przynieść choremu do szpitala?

Wybierasz się na wizytę do szpitala do bliskiej Ci osoby? Zastanawiasz się, co możesz przynieść do jedzenia w upominku, co nie zaszkodzi w procesie…


Jak odżywiać mikrobiotę jelitową?

Mikrobiota jest bardzo istotna w każdym organizmie, dlatego powinniśmy o nią wyjątkowo dbać - nie narażać ją na zbyt duży wysiłek metaboliczny. Czym…


Poradnik Żywieniowy cz.2

Odżywianie chorych jest bardzo ważną składową postępowania terapeutycznego i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu……


Poradnik Żywieniowy

Niedożywienie występuje najczęściej u pacjentów w wieku podeszłym (50%), pacjentów z chorobami układu oddechowego (45%), chorobami zapalnymi jelit…


Poradnik Prehabilitacja

Koncepcja prehabilitacji powstała w celu poprawy jakości opieki świadczonej podczas prowadzonego procesu terapeutycznego.


Kto jest najbardziej narażony na powstawanie ran przewlekłych?

Rany przewlekłe to trudno gojące się rany, które bez specjalistycznego leczenia nie są w stanie się zabliźnić.


Kacheksja nowotworowa – czym jest i jak leczyć?

Kacheksja to wyniszczenie organizmu, któremu towarzyszy znaczny spadek masy mięśniowej. Powstaje na skutek ciężkiej, przewlekłej choroby, schorzenia…


Dlaczego warto żywić pacjenta z chorobą nowotworową?

Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych (m.in. węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin, składników…


Zasady żywienia po resekcji żołądka

Zasady żywienia po resekcji żołądka (inaczej gastrektomii) można porównać do rozszerzania diety u niemowląt. Pacjentowi rekomenduje się ostrożne…


Interwencja żywieniowa u pacjenta z trudno gojącymi się ranami

Opieka nad ranami wymaga wielokierunkowej i często długotrwałej terapii, w trakcie której należy uwzględnić wiele czynników, mających wpływ na…